22 Şubat 2011 Salı

ETKİLİ İLETİŞİM :)

Bu yazımda Beşiktaş Belediyesi'nin verdiği, benim de evvelki sene gittiğim değerli hocamız Süheyla Özgirgin'in derslere girdiği Etkili İletişim kursundan ve orada başlayan arkadaşlıklarımızdan bahsetmek istiyorum.Benim haberim olduğunda kurs yeni başlamıştı. Fulya arkadaşımın haber vermesiyle hocamızı aradım, sağ olsun beni kabul etti ve böylece kursa başlamış oldum.
Önce kendi kendime "benim ailemle, arkadaşlarımla, çevremle ilişkilerimde bir problemim yok, bu ne kursu acaba" dedim. Ama öyle değildi, bilmediğim ne kadar çok şey olduğunu, günlük hayatımda yaptığım hataları kursa başladıktan sonra anladım. Daha ilk derslerde olmamıza rağmen muhteşem bir hoca eşliğinde sanki seçilmiş de o gruba gönderilmiş gibi arkadaşlarımız, böyle sıcak bir ortam, kısa sürede birbirimizle kaynaşmamız ve olağanüstü güzel geçen derslerimiz. Birbirimize içimizi açtık, özel durumlarımızı bile anlatmaya başladık. Birlikte güldük, birlikte ağladık.
Derslerle ilgili ilk aklıma gelenler ben dili, değerlerimiz, etkin dinleme, kabul duygularımız, farkındalıklarımız, vs.vs. zaten böyle anlatmakla olmaz, orada olup yaşamak lazım :)
Arkadaşlar arasında ise ilk aklıma gelenler grubumuzun güzel şarkılar söyleyen yaramaz çocuğu Solmaz, kibar duruşlarıyla Nevval hanım, Tülin hanım ve Gülben hanım, güzellikleriyle Firdevs hanım ve Şebnem hanım, gençlerimiz Simge, Melek, Sema ve Fatma, sınıfımızın annesi ve organizatörü Lale, ve tabi ki de benim canım arkdaşım Fulya.
Genelde kurs bitince bir daha görüşme olmaz, ya da çok az katılım olur. Ama bizim üçüncü yıla girmesine rağmen, belirli aralıklarla buluşarak, o günlerde başlayan beraberliğimiz dostluğa dönüşerek sadece mutlu günlerde değil, üzüntülü günlerde de bir araya gelerek devam ediyor.
Bir de kursumuzun son gününde hocamızın yaptırdığı sevgi bombardımanından bahsetmek istiyorum. Herkes sırayla ortaya çıkıyor ve bütün sınıf ortaya çıkan arkadaşımız hakkında düşüncelerini söylüyordu. İlk önce ben çıkmıştım, arkadaşlarımın güzel sözleri beni o kadar çok mutlu etmişti ki anlatamam. Böyle bir güzellik olamazdı. Keşke o anda bir kamera olsaydı da kayıt yapsaydık diyorum.
Ve o gün kursumuzum son günü olması mutluluk ve üzüntüyü birbirine karıştırmıştı.
Bizlere bu güzel ortamı yaşattığı için ben ve arkadaşlarım adına Süheyla hocama çok teşekkür ediyorum. Ayrıca herkesin bu kursa mutlaka gitmeleri gerektiğini düşünüyorum.
Aaaaaaa ders aralarındaki ziyafetlerimizden bahsetmeyi unuttum. Sırayla her hafta birimiz ev yapımı yaptıklarımızdan getiriyor ve afiyetle yiyorduk.
Ne yazık ki bitti. :(
Belki seneye Etkili İletişim 2 açılır, belli mi olur.
Herkese kucak dolusu sevgiler. :)

4 yorum:

 1. Valla annecim seninle birlikte biz de kursa gitmiş gibi olduk zaten. Her kurstan sonra o kadar neşeli anlatıyordun ki yaptığınız şeyleri, biz de hayranlıkla dinliyorduk :) Umarım ikincisi açılır kursun dediğin gibi, böylece anılarınıza anılar katmış olursunuz :)

  YanıtlaSil
 2. TUĞÇE :
  Canım sen o zamanlar üniversitede yurtta kalıyordun, hafta sonları geliyordun ve biliyorsun bizim hafta sonu kahvaltılarımız çok önemliydi. Bizim kursumuz da cumartesi sabahtan öğlene kadardı. Yani ben seni bırakıp bu kursa gittiysem eğer sen anla artık bu kursun güzelliğini... :)

  YanıtlaSil
 3. SÜHEYLA
  SEVGİLİ TEKNOLOJİ İKİZİME KATILIYORUM.BELKİ AYNI İSİM ALTINDA 2. Sİ OLMASA BİLE,BİR BAŞKA KURSTA DA AYNI KADRO,VE YENİ ARKADAŞLAR İLE OLMANIZ UMARIM MÜMKÜN OLUR.NE DEMİŞLER : "HATIRALAR DURDUKÇA ,ANILAR ANILDIKÇA , DOSTLUKLAR DOST KALDIKÇA , YAŞAR"...BENİM AKLIMA VEFA AKŞAM LİSESİNDEKİ 4 SENEMİ GETİRDİN...AYNI KADRO İLE BEN BU YAŞTA BİLE İKİNCİ BİR 4 SENE DAHA OKURDUM..NE GÜNLERDİ...DERSLER MÜHİM DEĞİL , KADRO , ARKADAŞLIK ÖNEMLİ BURDA...HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN.KAL SAĞLICAKLA...

  YanıtlaSil
 4. ERGUN :
  Aklıma getirdin, bir yazı da okul anılarından
  yazsam mı acaba.
  Aaahhh ah, onlar da ayrı bir güzellikti, neyse şimdi hiç o konulara girmeyelim. :)

  YanıtlaSil